Handritad karta Öland Småland 1711

405049

HANDRITAD KARTA ÖLAND - SMÅLAND. FRIGELIUS, SAMUEL (1652-1726). Geographisk charta öfwer Callmar Lähn och Öland med alla där uthi belägne städer och slott, jämwähl alla k˙rkor på landet, härader och sochner... afrytat anno 1711 Samuel Frigelius.
Handritad karta i tusch och akvarell, ca 140 x 81 cm. Kompassros
Rullad och uppfodrad på väv.

Samuel Christopheri Frigelius, född 25 mars 1652 i Sund, Östergötlands län, död 23 september 1726 i Åby, Kalmar län, var en svensk lantmätare och tecknare. Han var far till Petrus Frigelius.
Frigelius var son till en bonde i Sund och gift första gången 1693 med Christina Rymonia och andra gången från 1712 med Catharina Swebilia. Frigelius utnämndes till lantmätare i Kopparbergs län 1687 och i Kalmar län 1689. Frigelius var en skicklig tecknare och har efterlämnat några teckningar, bland annat en i tusch föreställande Borns masugn, Västmanland som ingår i Jernkontorets samlingar. (Wikipedia).

Uppfodrad på väv, fläckar, skador, lagningar och förluster, rullad

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Rum 8

Budhistorik (13 bud)
2740646
2 600
2740654
2 400
2740646
2740652
2740646
1 900

Slutpris SEK:
2 600
249 EUR, 293 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.