Tallrikar i porslin Kina 1700-tal

404764

DJUPA TALLRIKAR, 3 st, Qianlong (1736-95), porslin, dekor i famille rosefärger av fläckig hjort, tranor, flankerade av tall, brättet med pioner och kantdekor av järnoxid och sepia, diameter 23 cm

Nagg, en med fördjupad tillverkningsdefekt i spegeln under tranan i tallen

Orientaliskt, Porslin

Monter 27

Budhistorik (12 bud)
2738509
2738488
1 400
2738475
1 300
2738372
2738372

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.