Dalvador Dalí torrnål porträtt av van Gogh

404608

SALVADOR DALI (Spanien, 1904-1989): Vincent van Gogh, ur Quinze Gravures 1968, signerad och numrerad Dali 59/75, torrnål tryckt på japanpapper, 17,5x12,5 cm
LITTERATUR: Michler/Löpsinger 288 (b)

Sviten Quinze Gravures (15 gravyrer) innehöll huvudsakligen porträtt av Dalí's konstnärliga förebilder som Leonardo da Vinci, Michelangelo, Toulouse-Lautrec, Rembrandt och Picasso men även ett självporträtt och ett par ikoniska motiv ur Dalí's bildvärld; den långbenta elefanten och den flytande klockan.

Budhistorik (9 bud)
2736786
4 200
2736158
2736157
3 800
2736156
3 600
2736155
3 400

Slutpris SEK:
4 200
402 EUR, 473 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.