Börje Veslen Skuggorna Entr'acte I-II

404486

VESLEN, BÖRJE. Skuggorna. Fragment ur ett händelseförlopp på ännu okänd tid och plats. 1945-46.
Stor 4to. 15 signerade litografier under passepartout (alla, passepartouter delvis ngt gulnade eller bruntonade), lösa i blå klotkassett. Omslaget lagat med ny rygg. Tryckt i 200 nr. exemplar.

VESLEN, BÖRJE. Entr'acte. (I) - II. 1944-45.
4:o. 44 litografier, varav 41 signerade författare (alla). Omslag. Upplagan tryckt i 200 nr. exemplar, dessa nr 18.

Med en extra signerad litografi och en extra signerat träsnitt.

Se text

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria, Konst, Grafik

Rum 13

Budhistorik (17 bud)
2734317
2734580
2 800
2734317
2734420
2734317

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.