Sockerskål samt hjälmkanna

404452

SOCKERSKÅL, HJÄLMKANNA, 2 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med pagoder samt tårpil i underglasyrblått, guld, höjd 12-13 cm

Nagg, kannan med lagning, sockerskålen med hårfin spricka

Orientaliskt, Porslin

Sockerskål samt hjälmkanna

Budhistorik (13 bud)
2725912
2734735
1 400
2725912
1 300
2734734
2725912

Slutpris SEK:
144 EUR, 169 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.