Jacob Henricus Maris olja på duk

404275

JACOB HENRICUS MARIS, hans art, 1800-talets slut: Segelskutor i hamn, bär påförd signatur J. Maris, olja på duk (dubblerad) 46x61 cm
Enligt kopierad handskrift från nuvarande ägare är målningen inköpt på Stockholms Auktionsverk 1937 som osignerad då målningen sannolikt beskurits där tidigare signatur försvunnit.

Mindre duklagning, gulnad fernissa

Konst, Äldre måleri

Rum 4

Budhistorik (6 bud)
2724865
2 800
2724862
1 600
2721401
450
2719287
2718860

Slutpris SEK:
2 800
268 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.