Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck

 
 
 
Auktionsnr
403809
 
Beskrivning

DUNÉR, STEN. Drömmens. Tolv handkolorerade teckningar. 1978.
Folio. 12 handkol. offsetlit. (alla).
Blått originalklotband. Tr. i 500 nr., av konstnären sign. ex., detta nr 113.
PROVENIENS: Stefan Schueler (1920-2015), Svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm


 
Kategorier
Konst, Grafik, Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria
 
Visas
Magasin 5, Frihamnen, Stockholm
Rum 11
 
 
 
Föregående bildNästa bild
Sten Dunér bok med 12 handkolorerade offsettryck
Klicka för att förstora bilden
 
 
Budhistorik (3 bud)
 
Bud nr
Tid
Bud SEK
2729534
2016-09-07 20:58:08
400
2729527
2016-09-07 20:56:19
350
2710848
2016-08-31 13:21:35
300
 * Ditt bud
 
AUKTIONEN AVSLUTAD
2016-09-07 kl 21:01
Slutpris SEK:
400
38 EUR, 45 USD
Utropspris SEK:
800
 
Transport
Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.
Läs mer om transporter.
 
Stockholms Auktionsverk Online