Gravyrer ur Dahlberg Suecia Antiqua 1700-tal

403585

GRAVYRER UR DAHLBERG (ca 50). Stor samling graverade planscher ur Erik Dahlberg, Suecia Antiqua et Hodierna (ca 1690-1730). Bl.a. Drottningholm, Skokloster, Jacobsdahl (nuv. Ulriksdal), Karlberg, Eksjö, Sturefors, Norrköping, Eriksberg, Brahehus, Västanå, Noor (kolorerad), Falun, Finspång, Hörningsholm (kolorerad), Filipstad, Gävle, Finsta, Ekolsund m.fl.

Några fläckar och småskador, veck, vissa revor i marginalerna. Flera uppklistrade eller med nya marginaler. Några dubbletter.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Kundcenter

Budhistorik (16 bud)
2730990
2 600
2730988
2 400
2730981
2730979
2730978
1 900

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.