Gerda Höglund porträtt

403519

GERDA HÖGLUND (1878-1973): Porträtt, signerat och daterat 1909 (möjligen självporträtt), olja på duk, ca 82x73 cm
PROVENIENS:Förvärvad från konstnärinnans sonson på 1970-talet.

Några hål i duken, krackelyr.

Konst, Äldre måleri

Rum 15

Gerda Höglund porträtt

Budhistorik (1 bud)

2708532
2016-08-30 06:24:24

2016-09-06 kl 21:24
Slutpris SEK:
201 EUR, 229 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.