Bonad Sunnerboskolan

402811

BONAD, Småland, Sunnerboskolan, 1800-talets första hälft. visar bl a "Marie bebodelse", " Marie hållning til Elisabätt" och " Om Christi födelse i Bethlehem...", målad på papper, senare monterad i träram, ca 53x236 cm

Uppfodrad, skador, lagningar

Konst, Äldre måleri, Allmoge

Rum 5

Bonad Sunnerboskolan

Budhistorik (4 bud)

2717929
2 800
2717928
2 600
2708178
2 400
2705125
1 600

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.