Christian V:s danska lag 1683

402747

MED PORTRÄTT. KONG CHRISTIAN den femtis danske lov. (Köpenhamn, Joachim Schmedtgen, 1683).

Liten Liten 4:o. (30), 1-1014, (86) s. Kopparstucket front. porträtt.
Nött, fläckat o. blekt brunt samtida skbd, blindpressade ramar, blekt guldornerad rygg m. fyra upphöjda bind, skador i övre o. nedre kant, marmorerade snitt. Enstaka brunfläckar. Marginalanteckningar, gammal namnteckning på baksidan av porträttet Chemnitius de Stromberg

Första upplagan av Christian 5:s Danska lag 1683, en förebild för andra europeiska lageditioner, bland annat 1734 års svenska lag.
Proveniens: Mikael Frederik Chemnitz de Stromberg (1680-1731), dansk läkare

Se text

Böcker/Kartor, Juridik

Monter 18

Christian V:s danska lag 1683

Budhistorik (11 bud)
2729781
2727701
750
2727700
700
2727699
650
2727698
600

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.