Christian V av Danmark: Leges Danicae 1710

402741

CHRISTIAN DEN V:S DANSKA LAG - LATINSK UPPLAGA. Regis Christiani qvinti Leges Danicæ qvas Augustiss. ... Monarchæ., Frederici IV, Permissu clementissimo, ... e Danico in Latinum convertibat Petrus A. Höyelsinus. Hauniae (København, Hieronymum Christianum Paulli) 1710.

Liten 4:o. (16), 1-548, (28, saknar 6 sista sidorna) s. Graverad frontispiece ((skadad i marginalerna med mindre bildförlust). Samtida brunt skbd, nött o. delvis blekt, guldpressade ramar o. dekor, på pärmarnas mittfält Christian V:s guldpressade monogram, blekt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, skada i övre kant, senare (sent 1800-tal) inre doublurer, för- o. eftersättsblad, hela guldsnitt. Ca 25 blad med maskskador o. mindre textförluster, delvis fuktfläckad i början o. slut, delvis brunfläckad.

Bibl. Dan, I,640. Latinsk ovanlig upplaga av Christian V:s danska lag från 1683.

Se text, index defekt

Böcker/Kartor, Juridik

Budhistorik (5 bud)
2728892
500
2713686
450
2728890
2713686
2712342

Slutpris SEK:
500
48 EUR, 54 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.