Theokritos Idyller m. etsningar av Wrangel

402427

ETSNINGAR AV WRANGEL. THEOKRITOS. Idyller. Övers. E. Lagerlöf. 1929.

4:o. 31 etsningar J. Wrangel (alla, några textblad delvis missfärgade av etsningarna). Omslag medbundna.
Senare brunt hfrbd, obetydligt nött, oskuren. (Sven Berggren bokbinderi Göteborg. Exlibris T. Buhrman, Uppl. tr. i 146 numrerade ex. på van Geldern-papper, signerade av konstnären, detta nr 62.

Se text

Böcker/Kartor, Skönlitteratur

Budhistorik (2 bud)

2729660
2717085
700

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.