Ljuskrona rokoko 1700-talets andra hälft

402034

LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, s.k. kungsholmstyp, för sex ljus, burformad stomme i brännförgylld mässing, behängd med glaslöv och margueriter, blåsta vridna stamglas på förgylld hjärtstång, stavverk med pärlor och rosetter, obelisker, avslutande päronformad kula, höjd 89 cm

Kompletterad, nagg, droppskålar och ljuspipor omförgyllda och med spår av elektrifiering

Belysning, Ljuskronor

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (17 bud)
2770354
62 000
2766166
60 000
2766164
52 000
2766161
50 000
2766159
42 000

Slutpris SEK:
62 000
6 243 EUR, 7 093 USD
Utropspris SEK:
70 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.