Byrå rokoko omkring 1700-talets mitt

402033

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Olof Martins krets, fanerad med oliv och valnöt, förgyllda beslag i brons, tvålådig, skivan med fält och cirklar, skrivskiva, lådförstycken med friser och fält, draghandtag och nyckelskyltar i form av rocailler och växtornamentik, sidorna med rombmotiv, nyckel finns, höjd 79, 113 x 57 cm

Fanerskador, hörnlist saknas, kompletterade fotbeslag

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (6 bud)
2771779
11 000
2761059
10 500
2758453
10 000
2758175
6 000
2757414

Slutpris SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.