Sengustaviansk spegel omkring 1800

402032

SPEGEL, sengustaviansk, möjligen Finland, Fredric Johan Foeders art, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålad, infattade gouacher med pompeijansk polykrom dekor, krönet med äggstav och flammande urnor, ramen med pärlstav och kymation, nedre glaset fasettslipat och kvicksilverfolierat, övre glaset silverfolierat, 168 x 76,5 cm

Smärre dekorskador och lagningar, nagg, övre glaset senare samt kant- och krönglas

Speglar

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (4 bud)

2770768
10 500
2770686
2761480
750
2761116

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.