Gustaviansk byrå 1700-talets andra hälft

402031

ANDERS LUNDELIUS (mästare i Stockholm 1778-1823) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk, jakaranda och rosenträ, förgyllda beslag i mässing, övre låda och sidor med ā la greque, facklist av fascesstav och akantus, samkomponerad front med intarsia symboliserande sjöfart och handel med emblem av Mercurius hjälm och kaducé, ankare, fartygsmast med tretungad flagga, ymninghetshorn och fraktbal, inläggningar av lister och friser, dragringar i form av lagerkransar och nyckelskyltar med lagerfestonger och bandrosetter, sidorna med intarsia av räkenskapsbok, linjal och palmblad, avsmalnande ben med guttæ, skiva av kalksten, höjd 85, 117 x 55 cm

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2010, nr 1537, jämför byrå med identisk intarsia tillskriven Anders Lundelius

Slitage, smärre skador och lagningar, senare bakstycke och facklister, nyckel saknas

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (8 bud)
2775998
25 000
2766152
20 000
2766151
3 400
2761058
3 200
2759422

Slutpris SEK:
25 000
2 518 EUR, 2 860 USD
Utropspris SEK:
70 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.