Giraudoux Judith med Ernst litografier

401173

MAX ERNST. Giraudoux, J., Judith. Tragödie in drei Akten. Stuttgart (Manus Presse) 1972.
Folio. 12 färglitografier Max Ernst - Dorothea Tanning. Text och litografier lösa i gulbrun originalklotpärm. Ngt nött gulbrunt klotkassett.
Upplaga tryckt i av 500 nr., av konstnärenerna signerade exemplar., detta nr 92, här utan extrasvit.
Utan extrasviten.

Utan extrasviten.

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria, Konst, Grafik

Monter 20

Budhistorik (8 bud)
2701112
850
2696815
2701111
750
2696815
700
2699582
650

Slutpris SEK:
850
86 EUR, 97 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.