Adelssigill 1700/1800-tal

400917

ADELSSIGILL, 6 st, 1700-talets andra hälft/omkring 1800, gjutet och graverat stål, sigill för adliga ätten von Hartmansdorff (nr 1861) med initialer CAv.H, avseende Carl Adolf v. H. (1741-1798), adliga ätten Hård af Torestorp (nr 60), adliga ätten Uggla (nr 100), friherrliga ätten Franc-Sparre (nr 382), oidentifierat sannolikt tyskt tresidigt sigill med vapensköld, initialer SM samt blank sida, oidentifierat sigill med initialer MS under adlig krona, höjd 3-5,5 cm

Diverse

Adelssigill 1700/1800-tal

Budhistorik (13 bud)
2709782
3 600
2703739
3 400
2704112
3 200
2703739
2703737

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.