Carl Gustaf Hellqvist oljemålning

400734

CARL GUSTAF HELLQVIST, tillskriven: Porträtt av Erik XIV, olja på duk, ca 133x93 cm
Påskrift av Tergo: "Omstående verk anser jag vara ett originalverk av C G Hellqvist från akademitidemn-Gustaf Jaensson"

Krackelyrer, färgbortfall, retuscher

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Budhistorik (20 bud)
2704626
15 500
2704623
15 000
2704604
14 500
2694450
14 000
2704603
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 561 EUR, 1 773 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.