Soffa och bord nyrokoko

400510

SOFFA och BORD, nyrokoko, 1800-talets senare hälft, soffa, med vissa empirdrag, i mahogny med skuret krön och senare klädsel i smutsrosa sammet, utdragslåda undertill, längd ca 190, sitthöjd 48 cm, pelarbord med oval skiva fanerad i pyramidmahogny och träskuret underrede i betsad bok, höjd ca 72,4 60 x 99 cm

Bruksslitage, senare klädsel, bordets ena fot med skada/lagning

Soffa och bord nyrokoko

Budhistorik (9 bud)
2698450
1 600
2698467
2698450
1 400
2698466
1 300
2698450

Slutpris SEK:
1 600
161 EUR, 183 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.