Silverbägare 2 st 1700-tal

400349

BÄGARE, 2 stycken, silver, 1700-tal, svängda, nedåt asvmalnande med svisselerad dekor och räfflade/godronnerade fötter, den större av Carl Lindgren, Norrköping, 1785, med senare graverat namn och datum, spår av invändig förgyllning, höjd ca 10,5 cm, vikt 79 g, den mindre sent 1700-tal, utan stämplar, med ägarmonogram, höjd ca 6,5 cm, vikt 33 g

Silver

Monter 10

Silverbägare 2 st 1700-tal

Budhistorik (2 bud)

2693607
2688938

Slutpris SEK:
111 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.