Mühlenfels kopia efter Julius Kronberg olja

400038

ANNA ELISABETH VON MÜHLENFELS (1872-1933), tillskriven: David, kopia efter Julius Kronberg, signerad A Mühlenfels copia J Kronberg, olja på duk, 100x70 cm.
.
Historik:
Målningen är en kopia av en detalj av Julius Kronbergs målning "David och Saul" (1885), i Nationalmusei samlingar.
Anna Elisabeth von Mühlenfels studerade i Italien för akvarellisten Juslavo Simoir och sedan i Paris vid Académie Julien. Hon var första gången gift med brukspatronen Erik Roth och andra gången med den svensk-finländske konstnären Richard Hall.

smärre skador, ytsmuts och färgbortfall. Ramskador.

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Budhistorik (5 bud)
2688044
2688043
2687467
1 700
2684768
1 600
2684383

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.