Wakizashi

400025

WAKIZASHI, edo, mumei, nagasa 46,5 cm, habaki i förgylld koppar, tsuba i järn med mässingsinläggningar, fuchi och kashira dekorerade med drakhundar i förgylld koppar, 2 menuki, saya i trä, kodzuka dekorerad med hästar

Slitage, smärre öppningar, saya med skador

Vapen/Medaljer

Wakizashi

Budhistorik (5 bud)
2685407
6 000
2685405
2685344
2685023
750
2684764

Slutpris SEK:
6 000
579 EUR, 658 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.