Ikon Ryssland

399880

IKON, 1800-tal, Ryssland, föreställande gudsmodern med jesusbarnet flankerade av kvinnliga helgon, träpannå, krederad, målad och förgylld, försänkt i mitten, infällda stödlister på baksidan, ca 37,5x32,5 samt tjocklek ca 2 cm.

Pannån starkt konvex, partiella bortfall av kredering och färg, insketsangrepp och rest list på baksidan.

Konst, Äldre måleri

Fack 30

Ikon Ryssland

Budhistorik (13 bud)
2691836
2 800
2688109
2 600
2691835
2 600
2688109
2 400
2691098
2 400

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.