Bouillottelampa 1800-tal

399656

LÄSLAMPA, s. k. Bouilottelampa, för ett ljus, fot av marmor med pärlstav samt hundfigurin av mässing, ställning av mässing, justerbar skärm av patinerad koppar, Frankrike, 1800-talets första hälft, höjd ca 33 cm

Åldersrelaterat slitage

Belysning, Bordslampor

Monter 13

Bouillottelampa 1800-tal

Budhistorik (44 bud)
2687822
15 000
2689467
14 500
2687822
14 000
2689465
13 500
2687822
13 000

Slutpris SEK:
15 000
1 511 EUR, 1 716 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.