Plafond Mjölby intarsia

399296

MJÖLBY INTARSIA, plafond, mahogny, 1930-tal, sannolikt Birger Ekman, intarsiadekor i flera träslag av kvinnofigurer i form av luftväsen samt växtlighet , matterad gul glaskupa, höjd ca 18, diameter ca 80 cm

Smärre torrspricka, glaskupan med smärre repor

Belysning, Taklampor, Design

Rum 19

Plafond Mjölby intarsia

Budhistorik (15 bud)
2686604
6 400
2686577
6 200
2679082
6 000
2686576
6 000
2679082
5 800

Slutpris SEK:
6 400
613 EUR, 720 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.