Bordspendyl Gustaf Undén

399178

BORDSPENDYL, Gustaf Undén (Stockholm, urmakare 1800-1829), vit marmor, vit emaljerad urtavla med svarta romerska siffror, förgyllda dekorelement, krans och kulfötter, höjd ca 39, 17x11 cm, nyckel o pendel medföljer

Nagg, figurin med skador, urtavla med sprickor, vid sidan borrat hål

Klockor/Ur

Bordspendyl Gustaf Undén

Budhistorik (5 bud)
2676967
2676965
3 400
2676802
2675870
2675850

Slutpris SEK:
383 EUR, 450 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.