Bordspendyl Paris

399115

BORDSPENDYL, Gaston Jolly (Paris, urmakare far och son, Paris 1800-1820), emaljerad urtavla med svarta romerska siffror, bottenplatta i marmor, förgylld och patinerad brons, krönt av figuringrupp, höjd 42, 23x15 cm, nyckel och pendel medföljer

Bottenplattan med smärre nagg, urtavlan med sprickor och slitage vid ett nyckelhål

Klockor/Ur

Monter 20

Bordspendyl Paris

Budhistorik (16 bud)
2684607
6 200
2684592
6 000
2684606
5 800
2684592
5 600
2680042
5 200

Slutpris SEK:
6 200
624 EUR, 709 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.