Lotte Laserstein oljemåljemålning porträtt

399026

LOTTE LASERSTEIN (1898-1993): Den eftertänksamma damen - Porträtt av Kerstin Bruun, signerad och daterad Lotte Laserstein 1957, olja på duk, ca 93x73 cm.

Lotte Laserstein porträtterade Kerstin Bruun (1887-1980) sommaren 1957 på Björnö säteri i Småland, familjen Bruuns dåvarande bostad. Konstnären vistades som en familjemedlem på godset under tre sommarmånader då målningen utfördes. Verket är en beställning av Kalmar Läns LK, där Kerstin Bruun var verksam 1927-1957, och bidrog med mycket berömvä

Konst, Äldre måleri

Rum 4

Budhistorik (16 bud)
2685220
7 400
2684573
7 200
2685216
7 000
2684573
6 400
2685212
6 200

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.