Sparbössa USA i nysilver

398981

SPARBÖSSA, USA, i form av ånglok, märkt Van Gutenbeek MFG.CO.INC, New York 1929, Design. Pat. App, nysilver, utsida med text "Travel to success by thrift, Bank for Americans", höjd ca 6, 17,5x5,5 cm

Ytskador

Diverse, Metall

Sparbössa USA i nysilver

Budhistorik (10 bud)
2683445
700
2682131
650
2683444
650
2682131
600
2683443
550

Slutpris SEK:
700
70 EUR, 80 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.