Begravningssked Göteborg 1700-tal

398760

BEGRAVNINGSSKED, silver, Johan Hindrich Halck (1700-1725/1731) Göteborg, 1726, "Jaiag skal bära tig in til åldren och in til thes tu gråwarder Es:46:v:4. Oluf P:ekmark Natus A; 1655 17 November Denatus A;1729 Mart˙", längd ca 22 cm

Förgyllning med slitage

Silver

Monter 23

Budhistorik (35 bud)
2682714
13 000
2682713
12 500
2682711
12 000
2682703
11 500
2682710
11 500

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.