Bordsur

398460

BORDSUR, förgylld brons, tidigt 1800-tal, sannolikt Frankrike, stående figurin i form av amorin, urtavlans nedre del med reliefdekor i form av bl a fjärilar och rökelsekar, höjd ca 37, längd 29 cm

PROVENIENS: J Gunnar Schönmeyer (1882-1954)

Urtavlans ring är helt lös, en visare saknas, en fot sitter helt lös p g a trasig gänga, bruks och åldersrelaterat slitage.

Klockor/Ur

Monter 7

Bordsur

Budhistorik (19 bud)
2678509
4 800
2678506
4 600
2678507
4 600
2678506
4 400
2678499
4 200

Slutpris SEK:
4 800
460 EUR, 540 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.