Ljusstakar 1800-tal

398459

LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons och vit marmor, Louis Seize-stil, 1800-tal, putti som ljushållare, höjd ca 32, bottenplattans diameter ca 9 cm

PROVENIENS: J Gunnar Schönmeyer (1882-1954)

Ena ljusstaken något böjd, lagning på ena sockeln, mindre nagg, bruks och åldersrealterat slitage

Metall

Monter 5

Ljusstakar 1800-tal

Budhistorik (32 bud)
2678654
7 800
2678653
7 600
2678649
7 400
2678647
7 200
2678644
7 000

Slutpris SEK:
7 800
785 EUR, 892 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.