Fruktkorg med fat "Flora Danica" Danmark

398163

FRUKTKORG med fat, "Flora Danica", porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1900-talets början, Danmark, genombruten, modellnummer 3534 respektive 3535, polykrom dekor av växter ur den danska floran, delvis i relief, förgylld kant, grenformade hänklar, märkta Den Kongelige Porcelainsfabrik i blått samt 3534 och 3535, höjd ca 9 diameter 24 cm, fatets diameter 25 cm

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Temaauktion, Sommar

Monter 6

Fruktkorg med fat

Budhistorik (22 bud)
2675274
12 500
2675288
12 000
2675274
11 500
2675283
11 000
2675274
10 500

Slutpris SEK:
12 500
1 259 EUR, 1 430 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.