Taklampa Josef Frank

398115

JOSEF FRANK, "2353", takarmatur, mässing, Firma Svenskt Tenn, för 3 ljuspunkter, höjd ca 17 cm exkl träsockel

HISTORIK: Josef Frank ritade taklampa 2353 för sitt eget företag Haus & Garten i Österrrike, på 1920-talets slut. Den första modellen av lampan hänger fortfarande kvar i "Villa Beer", ett av de hus som Frank ritade i Wien. Ritningen av taklampan tog Frank med sig till Sverige 1933 där han började arbeta för Svenskt Tenn.

Smärre slitage

Belysning, Taklampor, Design

Taklampa Josef Frank
Budhistorik (26 bud)
2675131
2670740
2 800
2667550
2 600
2667614
2 600
2667550
2 400

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.