Nordiska Kompaniet stolar

398065

NORDISKA KOMPANIET, stolar, 2 st., den ena med karm, specialbeställda från NK av Sidenvaruhuset AB 1927, kinesiserande stil, stomme av ek, rottingsits, ursprungligen lackerade i rött, skyltmärkta, sitthöjd 43-44 cm.
PROVENIENS: Walle och Dagny Ottosson, Stockholms Rottingfabrik, Kungsholmen, Stockholm. I arv inom familjen.

Bruksslitage, senare bemålning, färgbortfall, smärre sprickor/avslag, en rottingsits ngt defekt

Möbler, Design

Hylla 8

Nordiska Kompaniet stolar

Budhistorik (22 bud)
2673321
2 600
2673319
2 400
2673305
2673315
2673305

Slutpris SEK:
2 600
262 EUR, 297 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.