Golvvas i urangult flintgods Rörstrand

397817

ALF WALLANDER, sannolikt, golvvas alternativt paraplyställ, Rörstrand, 1900-talets början, flintgods, urangul glasyr, reliefdekor av papegojer, märkt Rörstrand, inpressat XB DT AGE, höjd ca 57 cm

Glasyrkrackelyr, några glasyrnagg, en lagad mynningsnagg

Keramik/Porslin, Temaauktion, Sommar

Rum 7

Budhistorik (9 bud)
2671156
4 200
2670676
2670675
3 800
2667223
3 200
2666506

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.