Dosor och pennkniv

397797

SKÅL, silver, K. Andersson, Stockholm 1936, i botten numrerad 1320S6, höjd ca 8, diameter ca 12 cm, DOSOR, 3st, silver, två st GAB, en med svensk importstämpel, längd ca 4,5 resp 6 cm, PENNKNIV, sterlingsilver, England, Sheffield 1900/1901, skaft i pärlemor, längd utfälld ca 15,5 cm, total silvervikt ca 255 g

Slitage, smärre skador förekommer, skål med repor samt tilltryckt mynning, dosor med putsrester invändigt, skål och två dosor med namninskription undertill, pennkniv med skadad spets

Silver, Temaauktion, Sommar

Monter 1

Dosor och pennkniv

Budhistorik (5 bud)
2671414
1 300
2666342
2670195
2666342
2663850
600

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.