Plafond Mjölby intarsia

397795

MJÖLBY INTARSIA, plafond, sannolikt Birger Ekman, 1930-tal, mahogny, intarsiadekor i flera träslag av kvinnofigurer i form av luftväsen samt växtlighet , matterad gul glaskupa, höjd ca 18, diameter ca 80 cm

Smärre torrspricka, glaskupan med smärre repor

Belysning, Taklampor, Design

Rum 19

Plafond Mjölby intarsia

Budhistorik (8 bud)
2668998
6 200
2668269
6 000
2668268
5 800
2668267
5 600
2664589
5 200

Slutpris SEK:
6 200
594 EUR, 698 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.