Orientmatta Täbriz

397793

ORIENTMATTA, Täbriz, semiantik, geometriska mönster, ca 391x272 cm.

Proveniens; Enligt fastsydd lapp på baksidan är mattan inhandlad hos AB Sven Myrstedt 1949.

Bruks och åldersrelaterat slitage.

Mattor/Textilier

Orientmatta Täbriz

Budhistorik (14 bud)
2673415
5 400
2673403
5 200
2673409
5 000
2673403
4 800
2673405
4 600

Slutpris SEK:
5 400
544 EUR, 618 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.