Efter Joris Van Son Stilleben

394979

JORIS VAN SON, efter (1800-tal): Stilleben med plommon, vindruvor, persikor, olja på duk, ca 69x58 cm

This painting is a copy after a painting in the Musée Royal des Beaux-Arts in Brussels, which is a fragment of a larger painting by Joris van Son (inv. no. 234). Other copies are known, among them one in Cape town.
.
Vi tackar Fred G Meijer, RKD - Netherlands Institute for Art History för vänligt tillmötesgående vid katalogiseringen av detta verk.

Konst, Äldre måleri

Efter Joris Van Son Stilleben

Budhistorik (20 bud)
2691010
15 000
2687651
14 500
2686167
14 000
2684850
13 500
2684849
10 000

Slutpris SEK:
15 000
Utropspris SEK:
19 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer