Efter Joris Van Son Stilleben

394979

JORIS VAN SON, efter (1800-tal): Stilleben med plommon, vindruvor, persikor, olja på duk, ca 69x58 cm

This painting is a copy after a painting in the Musée Royal des Beaux-Arts in Brussels, which is a fragment of a larger painting by Joris van Son (inv. no. 234). Other copies are known, among them one in Cape town.
.
Vi tackar Fred G Meijer, RKD - Netherlands Institute for Art History för vänligt tillmötesgående vid katalogiseringen av detta verk.

Konst, Äldre måleri

Efter Joris Van Son Stilleben

Budhistorik (20 bud)
2691010
15 000
2687651
14 500
2686167
14 000
2684850
13 500
2684849
10 000

Slutpris SEK:
15 000
1 466 EUR, 1 715 USD
Utropspris SEK:
19 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.