Ljusstakar Directoire omkring 1800

394226

LJUSSTAKAR, 1 par, brännförgylld brons, Directoire, Frankrike, foten med växtornamentik, paraplyform med pikerade fält, slät avsmalnande facetterad pelare, krönt av kula och urnformad ljuspipa med roulettearbete, lösa manschetter, höjd ca 25 cm

LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 82 jämför snarlik typ av ljusstakar

slitage, smärre bristningar, lagningar och retuscher, ena foten med mindre buckla

Metall, Belysning

Budhistorik (5 bud)
2699191
10 500
2695639
8 600
2695011
6 800
2692151
4 800
2691306

Slutpris SEK:
10 500
954 EUR, 1 103 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.