Sengustaviansk taburett tillskriven Ephraim Ståhl

394225

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskriven, taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, sannolikt formgiven efter Louis Masreliez ritningar, träskuren dekor, massiv mahogny och fanerad björkstomme, slät sarg, korslagda ben med avslutande tassfötter, tvärslå med trissa och bladhölster, sidorna med linser, sarger märkta 9-10, sitthöjd ca 44, 51x45 cm
LITTERATUR: Göran Alm: När franskt blev svenskt - den franska konstnärsfamiljen Masreliez i Sverige under 1700-talet, Lund 1991, sidan 168 jämför ritning av Masreliez för möbler till Gustav IV Adolfs konseljrum
Jan Mårtensson: Sophia Albertina - en prinsessas palats, Stockholm 2006, sidan 71 jämför taburetter i Audiensrummet på Sophia Albertinas palats
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 124 jämför tassfötter, sidan 152 banketter
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2015, nr 1047, jämför fyra taburetter tillskrivna Ephraim Ståhl

äldre förstärkningar, smärre lagningar och kompletteringar

Rum 15

Budhistorik (16 bud)
2697780
9 600
2700216
9 400
2697780
9 200
2700215
9 000
2697780
8 800

Slutpris SEK:
9 600
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 305 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 21-23
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer