Göran Folcker

392736

GÖRAN FOLCKER (1920-2000): "Martin Holmgrens ateljé", signerad FOLCKER WAXHOLM, olja på duk, ca 81x73 cm;

HISTORIK:
Martin Holmgren (1921-69) var en svensk skulptör och tecknare. Han tog teckningslärarexamen 1944 i Stockholm och studerade för Eric Grate på Konstakademien 1945-50. Han fick tillsammans med Palle Pernevi och andra unga konstnärer sitt genombrott omkring 1950.
Han arbetade med abstrakta såväl som föreställande motiv. Framför allt ägnade han sig åt rörelseproblem samt människans relation till rum och miljö

Läs mer

Färgbortfall

Ändringar/tillägg
Föremålet avhämtas i Magasin 5 from den 29 augusti

Tavelvagn 30

Göran Folcker

Budhistorik (14 bud)
2700399
2 800
2700398
2 600
2700396
2 400
2700357
2700392

Slutpris SEK:
2 800
255 EUR, 294 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.