Göran Folcker

392736

GÖRAN FOLCKER (1920-2000): "Martin Holmgrens ateljé", signerad FOLCKER WAXHOLM, olja på duk, ca 81x73 cm;

HISTORIK:
Martin Holmgren (1921-69) var en svensk skulptör och tecknare. Han tog teckningslärarexamen 1944 i Stockholm och studerade för Eric Grate på Konstakademien 1945-50. Han fick tillsammans med Palle Pernevi och andra unga konstnärer sitt genombrott omkring 1950.
Han arbetade med abstrakta såväl som föreställande motiv. Framför allt ägnade han sig åt rörelseproblem samt människans relation till rum och miljö

Läs mer

Färgbortfall

Ändringar/tillägg
Föremålet avhämtas i Magasin 5 from den 29 augusti

Tavelvagn 30

Göran Folcker

Budhistorik (14 bud)
2700399
2 800
2700398
2 600
2700396
2 400
2700357
2700392

Slutpris SEK:
2 800
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 305 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 21-23
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer