Roland Svensson

385636

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Carlisle Bay and Salt Beach/Ocean, Inaccessible Island, Tristan da Cunha, South Atlantic Ocean", signerad och daterad Roland S -74, akvarell och krita, bladmått ca 32,5x46,5 cm

HISTORIK:
Inaccessible Island (engelska: Otillgängliga ön) är en vulkanö som reser sig ur havet i södra Atlanten och tillhör det brittiska territoriet Sankta Helena. Ön ingår i ögruppen Tristan da Cunha och är belägen cirka 45 kilometer sydväst om huvudön med samma namn.

Läs mer

Oramad

Ändringar/tillägg
Föremålet avhämtas i Magasin 5 from den 29 augusti

Roland Svensson
Budhistorik (5 bud)
2690681
2687494
2682904
2678865
2671753

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.