Roland Svensson

385532

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Ko-ön Marstrand", signerad och daterad Roland S 1937, olja på pannå, ca 27x43 cm:

Maskinskriven text av konstnären på baksidan: "En antik studie från år 1937. Detta år var Konstakademiens sk "Landskapsskola", placerad på KO-ÖN vid Marstrand.
Vi unga svärmade alla för Karl Isakson, Chardin, Cezanne, Helmer Osslund och Karl Nordström...".

Läs mer

Ändringar/tillägg
Föremålet avhämtas i Magasin 5 from den 29 augusti

Roland Svensson

Budhistorik (8 bud)
2689679
2 400
2673507
2668680
2666404
1 800
2664711
1 700

Slutpris SEK:
2 400
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer