Roland Svensson

385532

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Ko-ön Marstrand", signerad och daterad Roland S 1937, olja på pannå, ca 27x43 cm:

Maskinskriven text av konstnären på baksidan: "En antik studie från år 1937. Detta år var Konstakademiens sk "Landskapsskola", placerad på KO-ÖN vid Marstrand.
Vi unga svärmade alla för Karl Isakson, Chardin, Cezanne, Helmer Osslund och Karl Nordström...".

Läs mer

Ändringar/tillägg
Föremålet avhämtas i Magasin 5 from den 29 augusti

Roland Svensson

Budhistorik (8 bud)
2689679
2 400
2673507
2668680
2666404
1 800
2664711
1 700

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 288 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.