Roland Svensson

385409

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Beth - Nils Ferlins väninna", signerad Roland S, 1930-tal, olja på duk uppfodrad på pannå, 41,5x33,5 cm;

HISTORIK:
Troligen Beth Lagerlund (1914-1975) svensk konstnär, tecknare och illustratör. Sammanlevde under flera år omkring 1940 med poeten Nils Ferlin.

Läs mer

Påskriven text av konstnären på baksidan

Ändringar/tillägg
Föremålet avhämtas i Magasin 5 from den 29 augusti

Roland Svensson

Budhistorik (36 bud)
2691116
4 600
2690870
4 400
2687178
4 200
2687157
2687176
3 800

Slutpris SEK:
4 600
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer