Roland Svensson

384817

ROLAND SVENSSON (1910-2003): (6 st volymer),
"SKÄRGÅRD", bibliofilupplaga 152/250, innehållandes 2 signerade färglitografier; "TRISTAN DA CUNHA", med dedikation och teckning, signerad och daterad dec 1964; "ENSLIGA ÖAR", 1954 bibliofilupplaga, 30/160, innehållandes en färglitografi "FOULA", signerad Roland S.; "PELARORDEN 75 år", 1892-1967; "PELARORDEN 100 år", 1892-1992, innehållandes en lös färgoffset "Pelarmorgon", signerad och numrerad Roland S, 42/200, bladmått 26,5x20 cm; "Bragdernas män" - en skidfärd med Sven X:et Erixson, Lennart Gram, Roland Svensson, en faksimilutgåva, 1988, numrerad 10/999;

Litografiernas titlar till "SKÄRGÅRD": "Sjöviste - sommar" samt "Sjöviste - vinter".

Läs mer

Ändringar/tillägg
Föremålet avhämtas i Magasin 5 from den 29 augusti

Konst, Grafik, Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria, Nautica/Technica

Roland Svensson

Budhistorik (34 bud)
2699778
7 200
2699771
7 000
2699771
6 400
2699578
6 200
2699578
5 800

Slutpris SEK:
7 200
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 235 kr.

Kontakt

Kundcenter tel 08-453 67 10
Växel tel 08-453 67 00
info@auktionsverket.se
Magasin 5, Palermog 19
Stockholms Frihamn

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 21-23
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer