Carl Axel Acking matbord Torsten Scholin

397514

CARL AXEL ACKING, matbord, utfört av Torsten Schollin för Stockholms Hantverksförening, 1950-tal, teak, oval form, utdragbara skivor i sargen, brännmärkt T. S-n, höjd ca 73,5, längd 150 x 90, total längd 237 cm

HIistorik: Matgruppen tillverkades av Snickarmästare Schollin för Stockholms Stads Hantverksförenings lotteri under 1950-talet. Matgruppen är sannolikt unik och framtagen endast för detta syfte.

Litteratur: Avbildade i Stockholms Hantverksförenings bildarkiv.

Senare lack och mindre slitage

Möbler, Design

Rum 1

Budhistorik (9 bud)
2668273
3 200
2668272
2668271
2 400
2668270
2667213

Slutpris SEK:
3 200
307 EUR, 360 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.